12.04.2012
Zmiany w szkolnictwie od września 2012r. !!!

Od września tego roku zmienia się klasyfikacja zawodów szkolnictwa zawodowego.
Co to oznacza?
Trzy typy szkół dla dorosłych znikają z systemu. Są to: zasadnicze szkoły zawodowe, licea uzupełniające i technika uzupełniające. Teraz osoby pełnoletnie, które nie są objęte obowiązkiem nauki mogą podwyższyć lub po prostu zdobyć potrzebne kwalifikacje w szkołach policealnych, na kursach i poprzez egzaminy eksternistyczne.
Szkoły policealne będą mogły kształcić dorosłych tylko w ograniczonej liczbie zawodów. Dlatego też powstaną kwalifikacyjne kursy zawodowe. Co kryje się za tą nazwą? Kwalifikacyjny kurs zawodowy to jedna z form zdobywania i uzupełniania wiedzy. Jego ukończenie umożliwi przystąpienie do egzaminu zawodowego w zakresie danej kwalifikacji. Kursowe formy kształcenia w miejsce szkół dla dorosłych to pomysł na integrację szkolnych i pozaszkolnych form nauczania. W ramach takich kursów osoby dorosłe będą mogły uzyskać aż 252 kwalifikacje zawodowe, wyodrębnione w zawodach ujętych w klasyfikacji zawodowej. Sprawdzenie umiejętności absolwenta kursu będzie zewnętrzny egzamin, przeprowadzany przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Zdobycie wszystkich kwalifikacji, składających się na dany zawód wraz z potwierdzeniem odpowiedniego poziomu wykształcenia, oznaczać będzie zdobycie pełnego zawodu.

Na terenie powiatu tarnobrzeskiego placówką, która kształcić będzie osoby dorosłe na kursach kwalifikacyjnych i umiejętności zawodowych będzie Ośrodek Kształcenia Ustawicznego Akademii Kreowania Wizerunku w Tarnobrzegu. Od września tego roku będzie można zdobyć tu wiele nowych kwalifikacji.

W ramach szkoły policealnej nadal pozostaje kierunek Technik Usług Kosmetycznych.
Kierunek fryzjerski będzie natomiast można skończyć poprzez kursy kwalifikacyjne.
Jest to forma odpowiadająca dotychczasowej szkoły policealnej. Pozostałe formy kształcenia będą oparte o kierunki kosmetyczne, fryzjerskie, wizażu, fotografii oraz masażu. Szczegóły dotyczące oferty na wrzesień 2012 zostaną udostępnione po 10 maja 2012r.